یکشنبه 13/خرداد/1397
فرهنگی

پشت پرده سهمیه‌های استخدامی آموزش و پرورش

آموزش و پرورش در خبرها و اطلاعیه‌های متعدد از افزایش چند برابری سهمیه استخدامی درسال 97 خبر می‌دهد، در حالی که بر خلاف این جنجال تبلیغاتی، عدم آینده نگری در تعیین دقیق سهمیه‌ها و رشته‌ها حکایت از جفای بزرگی در حق دانش‌آموزان استان دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، قانون برنامه ششم در جدول 12 ماده 66 بر این نکته مهم تاکید دارد که تا پایان برنامه یعنی در سال 1400 باید 50 درصد دانش‌آموزان در مراکز فنی حرفه‌ای درس بخوانند، در همین قانون آمده است دانشگاه‌های کشور نیز مکلف شده‌اند 30 درصد سهمیه خود را به رشته‌های فنی اختصاص بدهند. 

در همین رابطه، مقام معظم رهبری نیز با دقت نظر و جامع‌نگری، بر ضرورت افزایش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تاکید فرموده‌اند و این دیدگاه، نقشه راه را برای آموزش و پرورش کشور به درستی تبیین نموده است.
از طرفی دیگر نظام 3-3-6 آموزشی یک پایه را به فنی حرفه‌ای اضافه کرده است، لذا برابر برخی آمارهای آموزش و پرورش استان هرمزگان، اضافه شدن این پایه مستلزم ایجاد حدود 500 کلاس به فنی حرفه‌ای است.

اما با همه این موارد از تاکید برنامه ششم گرفته تا منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه فنی و حرفه‌ای، در سهمیه 760 نفری استخدامی آموزش و پرورش هرمزگان، رقمی حدود۷۰ نفر به فنی حرفه‌ای اختصاص دارد، یعنی عددی کمتر از 10 درصد.

با همین نگاه به خوبی می‌توان دریافت که آموزش و پرورش هرمزگان بی‌اعتنا به برنامه ششم توسعه و با نادیده گرفتن تاکید مقام معظم رهبری در توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تامین نیروی انسانی ویژه توسعه بنادر جنوب کشور و همچنین این که معظم له نیروی دریایی را نیروی راهبردی معرفی فرموده‌اند، فقط دو نفر! سهمیه برای رشته‌های علوم و فنون دریایی در نظر گرفته است. 
با توجه به جایگاه صنعت حمل و نقل در شاهراه اقتصادی ایران( استان استراتژیک هرمزگان) و برخورداری این استان از همه بخش‌های این صنعت (هوایی، دریایی، زمینی و ریلی) به عنوان اولین استان کشور موفق به تاسیس رشته حمل و نقل گردید، مزیتی که هیچ کدام از استان‌های کشور از آن بهره مند نیستند، اما در استخدام‌های آموزش و پرورش یک سهمیه هم به این رشته اختصاص نیافته است.
در بحث ایجاد و توسعه صنایع شیمیایی نیز با توجه به قانون برنامه ششم توسعه و توسعه سواحل مکران در استان هرمزگان و انتقال صنایع پتروشیمی به این منطقه، نیروی انسانی آن کجاست؟ چه میزان با برنامه در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز این بخش حرکت کرده‌ایم؟
وقتی توجه‌ای به تربیت نیروی انسانی در این بخش نداریم آیا فردا پذیرفته است که منتقد جذب افراد غیربومی باشیم؟
عدالت در این سهمیه‌بندی استخدامی نیز واژه‌ای غریب است، مستندات هم گویای این است که سهمیه شهرستان پارسیان در این استخدام‌ها صفر است.

درحالی که صنایع انرژی بر در این منطقه در حال شکل‌گیری هستند چرا برای تامین نیروی انسانی آن چاره‌ای اندیشده نشده تا جایی که اعتراض و شکایت مردم از آموزش و پرورش را در پی داشته است.
در حالی که درس کار و فناوری که درسی جدید است و استان حتی یک نفر لیسانس در این رشته ندارد، در کل فقط سه سهمیه در این استخدام‌ها دارد، برای رشته کامپیوتر که در کشور در حال جمع‌آوری است 12 نفر سهمیه اختصاص داده شده است.

ضمن این که درس کار و فناوری دبیر می‌خواهد نه هنرآموز، اما به این اصل توجهی نشده است.
در واقع به جای رشته‌های مورد نیاز، رشته‌های مازاد بر نیاز را در سهمیه‌ها گنجانده‌اند، با چه هدفی؟ با چه منطق و برنامه‌ای؟ با کدام پشتوانه کارشناسی و آینده‌نگری؟ 
به عبارت دیگر وقتی در شهرستانی در درسی ضریب اشتغال کمتر از یک باشد استخدام نیروی انسانی در آن رشته در کجای عدالت آموزشی است؟!

در حالی که در برخی از مناطق با ضریب اشتغال بالای یک، در رشته‌ای هیچ استخدامی در آن رشته وجود ندارد.
همچنین با توجه به دفترچه آزمون استخدامی متوجه می‌شویم در شهرستان بستک و جناح که کمتر از 10 درصد جمعیت دانش‌آموزی آن فنی هستند 20 درصد سهمیه استخدامی فنی و حرفه‌ای دارد و در شهرستان میناب که حدود ۱۵درصد دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای دارد فقط 9 درصد سهمیه منظور شده است.
نکته بسیار مهم دیگر این که امسال سال استقرار پایه دوازدهم است، افزایش میزان سهمیه‌های استخدامی آموزش و پرورش منحصر به استان هرمزگان نیست و در کل کشور این افزایش را شاهد هستیم.

پس هرمزگان دستاورد منحصر به فردی نداشته است که ادعا می‌شود، اگر مدعی سه برابر شدن سهمیه‌های استخدامی هستیم باید نسبت گرفته شود که سهمیه استان هرمزگان در سال جاری و سال گذشته به نسبت استان‌های کشور چقدر بوده است، ضمن این که با نگاهی دقیق به دفترچه، عدد سهمیه واقعی هرمزگان نه 760 نفر که 745 نفراست.
واقعیت موجود این است که افزایش میزان سهمیه اختصاص یافته به استان هرمزگان نه به دلیل پیگری و هنر مدیریتی که به دلیل عدم جذب سهمیه سنوات قبل است که خود به خود به سال بعد یعنی امسال اضافه شده است.
در همین رابطه با توجه به استقرار پایه دوازدهم در کل کشور میزان سهمیه متوسطه به ابتدایی 70 به 30 درصد است در حالی که در هرمزگان این نسبت حدود 57 به 43 درصد است که قطعا در آینده‌ای نزدیک به بحرانی جدی تبدیل خواهد شد.
با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که آموزش و پرورش هرمزگان، با عبور از برنامه و فقدان کارشناسی دقیق در تعیین سهمیه‌های استخدامی، علاوه بر نقض قانون برنامه ششم، جفای بزرگی در حق دانش‌آموزان استان روا داشته است که آثار سوء آن بر پیکره نظام تعلیم و تربیت سنگینی می‌کند.

منبع: فارس

دیدگاه ها