سه شنبه 5/تیر/1397
اقتصادی
رئیس کمسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی بندرعباس:

سامانه نیما عملاً صادرکنندگان واقعی را محو می‌کند

رئیس کمسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: بعد از تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار برخی فعالان اقتصادی برای ثبت سفارش و انجام فرایند واردات و صادرات با مشکلاتی مواجه شدند و در این بین بانک مرکزی برای انجام عملیات نقل‌وانتقال بانکی از سامانه "نیما" رونمایی کرد و همین باعث شد که فرآیند صادرات برای صادرکنندگان با مشکلاتی روبرو شود.

به گزارش گمبرون نیوز، حسن روحانی در نشست تخصصی کمیسیون صادرات و واردات با دستور جلسه بررسی و چگونگی انتقال ارز در سامانه نیما که با حضور ریاست اتاق، رئیس کمیسیون صادرات و واردات، ناظر گمرکات استان هرمزگان و اعضا این کمسیون و نهادهای مرتبط و فعالان اقتصادی برگزار شد، اظهار کرد: بعد از راه‌اندازی سامانه نیما اعلام شد هر صادراتی که انجام می‌شود باید ارز آن از طریق سیستم بانکی مبادله شود. این مسئله صادرکنندگان را با مشکل روبرو کرده است.

وی افزود: بعد از راه‌اندازی سامانه نیما اعلام شد هر صادراتی که انجام می‌شود باید ارز آن از طریق سیستم بانکی مبادله شود. این مسئله صادرکنندگان را با مشکل روبرو کرده است و ما در تلاشیم که بتوانیم با ابلاغ مشکلات به مرکز اصلاحاتی را در سامانه نیما اعمال کنیم.

روحانی با بیان اینکه قبل از اجرای هر دستورالعمل و یا بخشنامه و یا رونمایی از سامانه‌ای جدید باید تدابیری در بحث آموزشی به‌ویژه در بخش اقتصادی اعمال شود، خاطرنشان کرد: سامانه نیما در حالی وارد میدان کارزار شد که هیچ پشتوانه آموزشی نداشت و با رویه‌ای که در بحث ارزی دنبال می‌کند عملاً صادرکنندگان واقعی را محو می‌سازد.

این مقام مسئول همچنین از مسئولان بانک مرکزی در استان خواست مشکلات سامانه نیما  را به مرکز ابلاغ کنند و در روند اصلاح این سامانه گام بردارند.

رئیس کمیسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی بندرعباس بیان کرد: مشکلات ارزی در سامانه نیما باعث رویش‌های کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف می‌شود و بهترین راهکار در این رابطه بازگشت ارز  از طریق صرافی‌هاست.

روحانی با بیان اینکه اتاق بازرگانی با جدیت مباحث آموزشی برای فعالان اقتصادی را دنبال می‌کند، اضافه کرد: آموزش مهم‌ترین مؤلفه در مراودات تجاری است و مهم‌ترین مشکل و معضل فعالان اقتصادی در حال حاضر هدر رفت زمان و به دنبال آن از دست رفتن سرمایه است که می‌توان با آموزش  و کارشناسی دقیق بخش اعظمی از این مشکلات را از بین برد.

منبع: ایسنا

دیدگاه ها