چهارشنبه 18/مهر/1397
اجتماعی
مدیر آب و فاضلاب روستایی قشم:

آب شرب غرب جزیره قشم به زودی تأمین می‌شود

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قشم گفت: آب غرب جزیره قشم به‌زودی تأمین و مشکلات پیش‌آمده با توجه به تدابیر اندیشیده شده، برطرف می‌شود.

برای تأمین آب مورد نیاز جزیره قراردادی با شرکت مپنا منعقد شد به‌طوری‌که بر اساس آن از آغاز مهرماه روزانه  11 هزار و 500 مترمکعب آب تولید شود.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید آب توسط مپنا پیش‌ از این 9 هزار مترمکعب در روز بوده است، افزود:  با این‌ وجود از اول مهر شرکت مپنا با ظرفیت 15 هزار و 600 مترمکعب آب در روز تولید کرده است.

مدیر امور آبفار قشم تصریح کرد: از اول مهر تاکنون از گیاهدان تا سهیلی آب هم‌زمان باز می‌شود و در غرب جزیره نیز با تعویض  پمپ و کلکتور تا هفته آینده مشکلات تأمین آب برطرف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مردم مشکل تأمین آب در روستاها را به اداره آبفار اعلام کنند، ادامه داد: 2 آب‌شیرین‌کن در دونقطه جزیره نصب می‌شود که یک آب‌شیرین‌کن با ظرفیت تولید روزانه  2 هزار مترمکعب در روستای باسعیدو و آب‌شیرین‌کن دیگری با ظرفیت 2 هزار و200 مترمکعب در روز در غرب جزیره خواهد بود.

باشتینی بابیان اینکه این آب‌شیرین‌کن در سلخ نصب می‌شود و پس از وارد مخزن طبل  و در نهایت  وارد شبکه می‌شود، خاطرنشان کرد: وجود آب‌ انبارها در هر خانه امروز به یک چالش اصلی در تأمین آب شرب روستاها بدل شده است به‌طوری‌که 80 درصد آب‌انبارها استاندارد نیستند.

وی با بیان اینکه در غرب جزیره  در 2 روستا گوران و معتمدآباد مشکل آب داریم، گفت: اجرای عملیات شبکه کشی آب در این روستاها نیز در حال انجام است که به‌زودی مشکل آنان برطرف می‌شود.

مدیر امور آبفار قشم در تشریح مشکلات پیش روی تأمین آب روستاها نیز بیان کرد:  برخی از مردم حق انشعاب خود را پرداخت نکردند و برخی دیگر از این آب برای آبیاری به باغات بهره می‌برند که نباید این اتفاق رخ دهد.

وی با تأکید بر اینکه اگر از  آب شرب برای آبیاری باغات استفاده نشود،  به‌کل جزیره آب می‌رسد، گفت: سرانه مصرف ما 150 لیتر در روزانه است که برای کل شهرستان به 12 هزار مترمکعب می‌رسد در حالی‌ که ما 18 هزار مترمکعب آب تولید می‌کنیم.

باشتینی اظهار داشت: این ما به تفاوت به آبیاری باغ و ذخیره آب در آب‌ انبار بازمی‌گردد که باید متوقف شود.

منبع: فارس

برچسب ها
دیدگاه ها